STIRI

FOTBAL: Cursuri de arbitraj cu Cristian Balaj și Zoltan Szekely
miercuri , 7 noi 2018, ora 13:40       de Dana Berci       Sport
Asociația Județeană de Fotbal Maramureș prin Comisia Județeană de Arbitri organizează - începând de joi, 8 noiembrie - un nou curs pentru arbitri. Cristian Balaj - președintele Aociației Județene de Fotbal Maramureș și Zoltan Szekely - președintele Comisiei Județene de Arbitri, ambii foști arbitri FIFA, vor coordona cursul care va dura circa trei
REACȚII: Nemulțumirea canadienilor după legalizarea canabisului
Canabisul este legal în Canada de aproape o săptămână și au început să apară nemulțumirile unora dintre consumatori. Postul de televiziune CBC relatează că mai mulți canadieni se plâng că este folosit prea mult plastic în ambalajul produsului. Unii consumatori de marijuana din Canada vor ca autoritățile să folosească mai puțin plastic la
CUPA PRODANCE: Sportivii de la Prodance 2000 au urcat de 17 ori pe podium și s-au calificat în alte 9 finale la Concursul Național de dans
luni , 15 oct 2018, ora 19:01       de MaraMedia       Sport
Sportivii de la școala de dans Prodance 2000 au obținut 6 medalii de aur, 6 de argint, 5 de bronz și alte 9 calificări în finalele Concursului Național de dans „Cupa Prodance”, ediția a IX-a, care s-a desfășurat duminică, în Baia Mare. Concursul Național „Cupa Prodance” a fost organizat de școala de dans băimăreană și a făcut parte din șirul
VOT INUTIL: Prezența insuficientă la urne a făcut ca referendumul să nu fie validat
luni , 8 oct 2018, ora 16:10       de Oana Dulf       Comunitate
Referendumul pentru redefinirea familiei, organizat la sfârșitul săptămânii trecute, este invalidat. În județul Maramureș, prezența la vot a fost de 17,78%, potrivit rezultatelor anunțate de Biroul Electoral Central. Prezența insuficientă la vot a făcut ca referendumul să nu fie validat. Nici băimărenii nu s-au prea înghesuit la urne. Iar cei mai
DANS SPORTIV: 18 medalii pentru Prodance 2000 la Cupa Maramureșului
luni , 8 oct 2018, ora 15:25       de Oana Dulf       Sport
Sportivii de la școala de dans Prodance 2000 Baia Mare au reușit calificarea în 27 de finale, din care au obținut 18 medalii la Concursul Cupa Maramureșului, desfășurat sâmbătă și duminică, la Baia Sprie. Perechile de performanță care au reprezentat școala de dans Prodance 2000 la concursul de dans sportiv au urcat de 18 ori pe podium, obținând 7
TÂRGUL DE MIERE: Echipamentele folosite de apicultori, foarte importante pentru obținerea de produse de calitate
vineri , 14 sep 2018, ora 15:59       de Dana Berci       Comunitate
Apicultorii maramureșeni pot să afle care sunt noutățile în ceea ce privește utilajele sau tehnicile de lucru în domeniu de la specialiști. La Târgul de miere din Sighetu Marmației este și un stand cu astfel de echipamente. Ovidiu Tătaru este din Brașov și se ocupă de echipamente pentru apicultori de mai bine de 8 ani. Acesta spune că uneltele
SERBĂRILE ORAȘULUI: A fost un weekend plin de competiții la Cavnic
luni , 27 aug 2018, ora 15:10       de Oana Dulf       Sport
În orașul Cavnic a fost un sfârșit de săptămână cu numeroase competiții sportive, toate desfășurate în cadrul celei de-a XVI-a ediții a Serbărilor orașului. Oamenii s-au simțit bine, a fost o serie întreagă de concursuri și competiții sportive în cadrul unei sărbători frumoase pe care căvnicarii o merită din plin, a declarat primarul
CAMPANIE UMANITARĂ: Maramureșul sprijină persoanele afectate de inundații
miercuri , 4 iul 2018, ora 18:12       de MaraMedia       Social
Inundațiile din ultima perioadă au afectat grav comunități din mai multe zone ale țării. Instituția Prefectului-Județul Maramureș în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție al Județului Maramureș, Inspectoratul Județean de Jandarmi 'Pintea Viteazu' Maramureș, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Gheorghe Pop de Băsești' al județului Maramureș
FOTBAL: Cristian Balaj a fost reales președinte al AJF Maramureș
marti , 26 iun 2018, ora 13:17       de sursa: AJF Maramures       Sport
Cristian Balaj a fost reales în funcția de președinte al Asociației Județene de Fotbal Maramureș. Este al treilea mandat pe care îl obține fostul arbitru FIFA. Adunarea Generală a AJF l-a ales luni, pentru al treilea mandat consecutiv, pe Cristian Balaj în funcția de președinte. Toți membrii afiliați prezenți la ședință au votat în favoarea
FOTBAL FEMININ: Venus, campioana Maramureșului
vineri , 22 iun 2018, ora 22:42       de MaraMedia       Sport
S-a încheiat a doua ediție a Campionatului Județean de fotbal feminin. AS Venus Maramureș a câștigat locul I, terminând competiția neînvinsă. A doua ediție a Campionatului Județean de fotbal feminin, competiție organizată de Asociația Județeană de Fotbal Maramureș, s-a terminat. Cu victorii în linie, 26 de goluri înscrise și doar două primite,